Život na lodi byl nesmírně obtížný. Vrcholem dne proto bylo denní vydání rumu od tzv. Pussera. V té době se totiž bojovalo „od oka“ a nevadilo tolik mít námořníky “pod vlivem”. Duševní bdělost a odvaha se výrazně lišily od toho, co je potřeba pro provozování moderních zbraňových systémů na lodích a ponorkách dnes. I proto roce 1970 tedy Britská Rada Admirality rozhodla, že v moderním námořnictvu není místo pro každodenní vydání rumu, a tak dne 31. července 1970 skončilo denní vydání Pusserova rumu v královském námořnictvu. Tento smutný den je znám jako Black Tot Day.
V roce 1655 ovládli britové Jamajku, došlo k významné rumové události. Velitel britské flotily, viceadmirál William Penn, vydal svým námořníkům poprvé v dějinách příděl rumu. Na začátku ale byla zkažená voda, pokračovalo pivem, vínem přes silnější arak, francouzskou brandy, holandský gin a zastavilo se u karibského rumu. A to protože rum byl lehce dostupný z vlastních kolonií. Přeci nebudeme nákupem surovin sponzorovat úhlavní soupeře, znělo v britském parlamentu. I to byl argument proč Britové „zakotvili“ u rumu v podobě denní dávky královským námořníkům.
O necelých dvě stě let později byla na lodích zřízena funkce lodního hospodáře, který byl odpovědný za zásobování lodi, a to včetně rumu. Namísto oficiálního označení purser mu ovšem námořníci říkali pusser, což později vedlo Charlese Tobiase k výrobě originálního Pusser’s rumu, navazujícího na tradici přídělů rumu v britském královském námořnictvu.
Obsah
31. července 1970
Ta skončila 31. července 1970. Onen poslední příděl rumu, známý jako Black Tot Day, souvisel s modernizací námořnictva a postupem technologií, kdy již pro řádné zacházení nebyl rum na palubě vítán. Tento den se pro mnohé námořníky stal jedním velkým smutečním obřadem, a tak si dokonce většina z nich navlékla černé pásky jako odznak svého truchlení. Dávka pro běžný příděl rumu, nebo-li „tot“, byla zpravidla servírována v jedenáct hodin dopoledne a její množství postupně klesalo, až se ustálilo na 70 cl rumu na den.
U příležitosti letošního padesátého výročí byl rovněž uveden speciální rum Black Tot Rare Old, který byl destilován v roce 1975 v Guyaně a poté uložen do sudů z amerického bílého dubu na dobu více než 40 let. Jde o výjimečného zástupce rumů Demerara, které jsou charakteristické pro svou intenzivní chuť melasy. Tento rum vyniká lehce kořenitou vůní s nádechem citrusů, zatímco v chuti se projevují hořkosladké tóny karamelu, rozinek a černého rybízu. Představuje tak opravdu unikátní možnost, jak si připomenout konec jedné éry.
PS: Zatímco americké námořnictvo skončilo s vydáváním rumu už v roce 1862 tak námořník Nového Zélandu měl svůj rum až do roku 1990.
Jakými rumy oslavit Black Tot Day?
Pusser’s rum 50th Anniversary
Příběh rumu
Na památku 50. výročí této historické události společnost Pusser’s Rum LTD představila limitovanou edici k 50. výročí rumu, speciální zhruba sedmiletý (blend 3 tříletých rumů) blend starých rumů z Trinidadu a Guyany smíchaných na 54,5% podle přesné receptury od britské admirality z roku 1970 (podle receptury od ED F Manna). Rum je produkt pěti destilérií, tři z Guyany a dvě z Trinidadu a byl namíchán v roce 2015. Celkově je pouze 3 600 lahví.
Láhev
Chuť rumu
Výsledná chuť rum ( který je ověnčený cenami) výrazně ovlivnila destilace “double wooden pot still” (dřevěný kotel Port Mourant), který byl poprvé uveden do provozu v roce 1732. Chuť odborníci označují jako „klasická Demerara“, která je směsí chuti melasy a sladkého hnědého cukru a muškátového oříšku, hřebíčku, švestek, a exotické tropické ovoce. V závěru můžete cítit jemný dubu, karamel.
Autor článku - Pavel Ungr
Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.
Oba jsou to blendy rumů z několika zemí (Guyana, Barbados, Jamajka a v 50th Anniversary navíc Trinidad). Od roku 1650 byl v průběhu 18. století život na lodi nesmírně obtížný. Vrcholem dne bylo každodenní vydávání přídělů námořníkům (denní Tot), na které dohlížel tzv. „purser“. V roce 1970 Rada admirality rozhodla, že v moderním námořnictvu není místo pro každodenní vydávání rumu, a tak dne 31. července 1970 ukončili tuto tradici. Tento den je označovaný jako Black Tot Day, z čehož je odvozen i název této značky.
Od listopadu 2020 by měla být na trhu další novinka řady Black Tot a to Black Tot 50th Anniversary. Láhev jsme zatím neměl, ale více o ní najdete na oficiálním webu. Počet vypití rumů: 730
K tomuto výjimečnému kousku se váže opravdu zajímavý příběh. Za touto lahví stojí mimořádný pán Sukhinder Singh (majitel The Whisky Exchange). Stojí za tím, že dnes můžeme rum ochutnat, že celé balení vypadá tak jak vypadá a vlastně může i za chuť, kterou rum dnes má. Nestojí však za jeho výrobou.
[…] budeme pokračovat, napíši pár slov k pojmu Black Tot Day. V průběhu 18. století byl život na lodi nesmírně obtížný. Pomyslným vrcholem dne bylo […]
Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
[…] rumu, a tak dne 31. července 1970 ukončili tuto tradici. Tento den je označovaný jako Black Tot Day, z čehož je odvozen i název této […]
[…] budeme pokračovat, napíši pár slov k pojmu Black Tot Day. V průběhu 18. století byl život na lodi nesmírně obtížný. Pomyslným vrcholem dne bylo […]