Hodnocení

88 %
Lokalita
Chutě Aromatické, Silný, Suché rumy
Síla

Suchý únor nadále nepodceňujeme a přinášíme recenzi na další rum. Vracíme se opět do Paraguye do řemeslné destilérky Timma Hogerzeila. Ochutnáme suchý a aromatický německý rum z Paraguayské cukrové třtiny.

O destilérii Hogerzeil Distillery

V jižní části jihoamericko Paraguaye leží město Areguá. Přesně tam se nachází řemeslná destilerka Timma Hogerzeila. Timm je pvůodem němec a začal s destilováním rumů poměrně nedávno, konkrétně v roce 2014 a drží se jednoduché filozofie. 100% NO ADDITIVES. Timm si vybral Paraguay, protože suroviny jsou zde nejlepší díky absenci těžkého průmyslu. A rozhodl se vyrábět poctivé, nedoslazované, přesto lahodné rumy.

Závěrem se určitě hodí říct že celý proces výroby a lahvování probíhá přímo u v destilérii. I proto je možné na jednotlivých lahvích najít drobné nedostatky jako nestejné řezy etiket a někdy i rozdílná výška nalepení na lahvi. Tyto známky “nedokonalosti” jsou signálem poctivé ruční výroby a autentičnosti. Mě osobně to nevadí.

O rumu

Marianne je 54 % melasový single cask rum (cukrová třtina je přímo z Paraguaye) destilovaný v kolonách, který zraje dva až tři roky v tanku s rozsekaným dřevem (chipsy) ze sudu z bílého francouzského dubu který nebyl ještě ničím plněn. Je to rum v sudové síle, který není nijak dobarvován ani dochucován (či doslazován).

Už jsem zmínil, že tento rum nezraje v dřevěných sudech stejně jako Jules Verne. A to z několika důvodů:

  • vysoká cena sudů,
  • sud je jako čajový sáček, jednou předá maximum a po druhé už to není ono,
  • destilát je v kontaktu pouze méně než s polovinou dřeva samotného sudu,
  • po celou dobu zrání může hrozit nebezpečí že sud napadne nějaký parazit nebo plíseň což by mohla být citelná rána pro už tak malou produkci.

Fermentace probíhá v chlazené místnosti klimatizací a fermentace zde probíhá 7 až 10 dní.

Příběh rumu

Marianne je francouzský symbol republiky, spravedlnosti, svobody a bratrství. Mezi známé symboly Marianne patří třeba Socha Svobody v americkém New Yorku. Stala se také symbolem Velké francouzské revoluce. I proto zdobí její podobizna rub francouzských euro mincí.

Marianne Eugène Delacroix
Symbol Marianne

Pro Timma je symbol Marianne symbolikou bratrství:

… budeme obchodovat jako bratři. Můžeme si konkurovat, ale bratrsky a přátelsky. Dnes je obchod založen na chamtivosti. Lidé chtějí hodně vydělávat, ale nenaplňuje je to. Obchod je zábava, jen když dlouhodobě pracujete s úctou a respektem k ostatním jako k bratrům sobě rovným.“Timm Hogerzeil

Konkrétně budu Timma citovat takto a přijde mi, že je to člověk, co tomu co říká opravdu věří a působí to na mě velmi dobře:

I believe the Marianne is the future where we should go. She stands for what I believe in. She is how I would like to see the world.

Liberty … all people shall be free. Also not too much government, laws and regulations that limit people to live their lives. The world is going the opposite direction. Everything is regulated. Example … By law I am only allowed to sell my rum in Europe in 700ml bottles. Not like in the rest of the world in 750ml.

Equality … all people shall be equal. Rich or people in power have different laws than poor people. Corporations … “legal people”, companies are no people, but have more rights than real people. A big multinational has more influence on politics that real people have. They can break the law and dont get at all or not as much punished as normal people. A democracy should only be by real people at equal rights.

Fraternity … we shall do business as brothers. We should compete with each other, but in a brotherly, friendly way. Today business is based on greed. People want profit, but don’t enjoy what they do. Business is fun when you work long term and with respect for each other in a brotherly way.Timm Hogerzeil

Láhev

Láhev samotná není nijak výjimečná, ale etika rozhodně zaujme. Na korku je symbol Hogerzeilovy rodiny, kterou podle jeho slov užívají po staletí. Timm má prsten s támto symbolem a říká, že pokud potkáte na světě někoho se jménem Hogerzeil, patrně to bude Timmův příbuzný.

Každá láhev má dřevěný uzávěr s korkovým špuntem a ručně napsané číslo na lahvi. Prsa Marianne jsou přelepená nápisem, který lze sloupnout a když ho sloupnete objevíte Marianne “nahoře bez” 🙂

Marianne de Paraguay - Cask strength - pure single rum
Etiketa rumu Marianne de Paraguay – Cask strength – pure single rum

Barva rumu

Marianne de Paraguay má středně až tmavě jantarovou barvu jak vidíte na fotografii.

Barva rumu: Marianne de Paraguay

Vůně a chuť rumu

Vůně jemně hořkého karamelu a francouzského koňaku > trochu jakoby styl agricole. Ale je tam hodně cítí ta dřevitost a úkrok do francouzského stylu rumů.

V chuti ucítíte sladkost nakouřeného marcipánu a karamelu, a kvůli francouzskému dubu získává jemné vanilkové tóny. Je to příjemný nasládlý rum.

Závěr

Tento rum je na Rum ratings.com hodnocen skvělým výsledkem 8/10. Není se co divit, exploze chutí a dlouhý závěr, na který vás připraví velmi zajímavá vůně je něco, co rozhodně zaujme. 54 % rozhodně není na škodu, naopak zaručuje kvalitní rumový prožitek. Cena 1 455 Kč tomu co dostanete opravdu odpovídá.

Info o rumu

Výrobce Hogerzeil Distillery
Typ Britský typ
Typ výroby Melasa
Chutě Aromatické, Silný, Suché rumy
Označení Limitovaná edice
Barva Tmavý rum
Jedinečnost Single barrel
Lokalita
Staření 2 roky s chipsy ze sudu z bílého francouzského dubu
Láhev k recenzi dodal
Jan Odehnal Brandimex
Publikováno: 23. února 2020 Aktualizováno: 23. února 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 3

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články