Původ rumu
Francouzská Guyana. Tato francouzská země zřízená v srdci Jižní Ameriky je známá všem svým panenským a divokým charakterem a svou řekou Maroni, skutečnou bránou do amazonského deštného pralesa. A proč název Toucan? Protože tento krásný majestátní barevný pták je symbolickým zvířetem této oblasti a žije v okolních lesích. Přirozeně horké, vlhké a velmi slunečné podnebí Guyany po celý rok vede k pěstování kvalitní cukrové třtiny, která se vždy sklízí ručně. Čistá šťáva z této cukrové třtiny (vesou) se poté destiluje v rodinné továrně na rum v Saint Maurice v Saint-Laurent du Maroni a spravuje ji Ernest Prévot. Následně se vydává na cestu do Růžového města (Toulouse), kde je rum redukovaný velmi čistou vodou a před plněním do láhve si ještě odpočine 6 měsíců. A nesmíme samozřejmě opomenout dominantu tohoto agricole rumu, pravý vanilkový lusk z Madagaskaru uvnitř láhve.
Vůně
Ve vůni zde zpočátku cítíte spíše složku mladého agricole rumu, tedy ostrost, ovoce, lehce až do pepře a vanilka teprve čeká na svou chvilku. Ta přijde po chvilce, kdy se objeví takové květinové tóny a vanilka pomalu vytlačuje aroma typického zemědělského rumu. Rozhodně nemám rád takové ty umělé vůně. Je to jako když pečete třeba cheescake a do krému přidáte buď vanilkový lusk a povaříte, nebo to zalijete lahvičkou vanilkového aroma. Naštěstí v tomto rumu nic umělého necítím a nos si užívá vůni vanilkového lusku.
Chuť
V chuti mi to přijde přesně obráceně, než ve vůni. Nejprve se rozezní po celých ústech vanilkové aroma. Je to taková krémová, máslová, vanilková mini exploze. Dle mého názoru cítíte vanilku v podstatně ve všech rumech, díky zrání v sudu. Zde je to ovšem podstatně intenzivnější. A opět se mi zdá vše přírodní. Postupně se začnou projevovat na patře citrusy a jde cítit typická agricole chuť. Závěr je lehce až kyselkavý, ovocný s nádechem vanilky. Rum obsahuje 45% alkoholu a neměl by obsahovat žádná umělá sladidla.
Láhev
Rovnou zmíním, že tato láhev má jedno veliké plus. Má na etiketě papouška a to naše malá zbožňuje, takže se Toucan stal její oblíbenou láhví (mimo Doorly’s a La Maison). Jinak tak jako u Dzamy obsahuje pravý vanilkový lusk z Madagaskaru, který vidíte uvnitř láhve. Má dřevěný uzávěr s umělým korkem a pěkný přírodní design ve světle žluté barvě. Láhev je dodávaná v tubě ve stejném designu.
Cena
U nás pořídíte tuto láhev kolem 1000,- Kč.
Závěr
S tímto rumem jsem se poprvé setkal v Praze na setkání moderátorů. Doporučila mi ho Lucka a za to jí moc děkuji. První moje reakce byla, dobrý agricole a v něm Dzama. Skvěle v rumu hraje chuť mladého zemědělského rumu s nasládlým přírodním aroma vanilky. Rum není rozhodně sladký, ale moc příjemně se vše kombinuje a nevyčnívá. Určitě super start při přechodu k agricole rumům.
Publikováno:
14. dubna 2020
Aktualizováno:
14. dubna 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller
Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny
Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.