Rum-Bar Gold 4YO – 20. rum rumového kalendáře
Ačkoliv je tento rum z Jamajky ověnčený různými cenami, chuťově mě příliš nesedl. I když je sladký a pouze dojezd je jemňoulince nahořklý, nebylo to ono. Počet vypití rumů: 120
Číst dálePoté co poznáváte rumy, povídáte se s lidmi, co rumy vyrábějí, jezdíte na Rumfesty a do destilérií – zbývá už jen poslední krok. Zkusit něco vlastního. Vyrábět v česku rum je složité. Ale staření a finišování by mělo jít. Zvolil jsme tedy cestu vlastního finišování. A celý proces jsem se rozhodl dokumentovat zde:
Obsah
Potřebujete čistý soudek a pro naše potřeby ideálně vypálený. Protože s tím začínám, zvolil jsem klasiku – vypálený 4 litrový soudek z dubu. Nakoupil jsem v akcí s rumy s Dos Maderas.
V soudku byla od nákupu trochu vody a protože jsme od července neměl moc času, nechal jsem tam vodu až do října. Poté jsme nakoupil červené sladké a těžké víno portského typu Kagor. Po vylití vody a několikerém vypláchnutí jsem do soudku do plna nalil právě Kagor a nechal ležet a nasáknout.
Po cca měsíci ležení jsem Kagor vylil (a vrátil do kanistru) a vyměnil za rum. Doporučuji použít mladé, nestařené, nedochucované a nedoslazované světlé rumy. Já, co by fanoušek Jamajky jsem udělal amatérsky blend Wray & Nephew Overproof 0,7 l a Worthy Park Rum Bar White Overproof Rum 65% (5 x 0,7 l) + trošku Hampden Estate Rumfire Velvet Overproof.
Nyní každý týden ochutnávám cca 0,01 l a ochutnávám:
Stále intenzivnější vůně, která je stále jemnější. Chuť se zakulacuje a přichází trochu dřeva, ale destilát stále trochu štípe. V pozadí jemná sladká chuť červeného vína.
Takže výsledky finišování:
Nyní jsem nalil Kagor zpět do soudku, nechám zde aspoň 2 měsíce a vymyslíme, co dalšího