Tak dneska jedeme Haiti. Rum z Haiti buď milujete nebo nesnášíte. A když napíšu ještě slova bílý rum destilovaný ze šťávy z cukrové třtiny a pot-stil, tak jedna část čtenářstva okamžitě odejde a ta druhá, ta moje, se rozechvěje nadšením. Takže přátelé, jaký je Providence?

Původ

Haiti. Doložená historie tohoto ostrova začíná dne 5. 12. 1492, kdy objevitel Krištof Kolumbus najel se svou lodí Santa María na mělčinu tohoto ostrovu. Původní obyvatelé indiáni Taíno a Arawak jej přijali s nadšením a přinesli mnoho darů.

Setkání K. Columba s původními obyvateli po vylodění

Netrvalo však dlouho a byla zde založena první španělská osada v Americe, ta byla ovšem brzy zničena domorodci. Indiáni byli zapojeni do systému nevolnictví, kde se bohužel potýkali s velmi krutým zacházením. Naprostá většina původních obyvatel umřela na neštovice nebo v otroctví. V roce 1697 byl ostrov rozdělen a dnešní Haiti získala Francie. Ti zde započali pěstování náročných plodin jako je cukrová třtina, kávovník atd a začali se sem dovážet otroci z Afriky. Tato kolonie se stala nejbohatší v Západní Indii. Kruté zacházení s otroky však vedlo ke vzpourám. Roku 1749 bylo založeno Port-au-Prince, hlavní město Haiti a pojmenováno na počest francouzského prince. Roku 1791 započala Haitská válka za nezávislost. Nejznámější postavou byl Toussaint Louverture, který jako první dokázal porazit francouzské vojsko. Pod záminkou k jednání byl však deportován do Francie, kde také zemřel.

Vlevo Toussaint Louverture, vpravo Jean-Jackues Dessalines

Velení převzal Jean-Jackues Dessalines, který dal ostrovu název po původních obytelích – Haiti (znamená hornatá země). Dne 1.1.1804 pak vyhlásilo Haiti nezávislost coby první černošská republika. Systém se hroutí, nikdo nechce pracovat na polích, nadchází dvě staletí diktatury a chaosu. Roku 1915 přišla na Haiti americká armáda, která násilně odváděla obyvatelé na nucené práce. V tomto období se vybudovala na Haiti většina silnic a mostů. V roce 1934 americká armáda odešla a k moci se dostali opět místní. V letech 1957-1986 nastala tvrdá diktatura otce a následně syna Duvalierů (tisíce mrtvých, zločiny a korupce). V roce 1986 přišlo lidové povstání, diktatura byla svržena. V roce 1994 pak další intervence USA. V roce 2004 příchod stabilizační mise OSN. Od roku 2010 potkalo Haiti hned několik pohrom jako zemětřesení (2010 – až 300 tis mrtvých), cholera (2011 – až 6 tis mrtvých), hurikán Sandy (2012), politická krize atd.

Zemětřesení na Haiti v roce 2010

O rumu

Distillerie de Port-au-Prince je nejnovější rumová palírna v Karibiku, která byla otevřena v roce 2018 v Port-au-Prince na Haiti. Lihovar byl otevřen díky spolupráci mezi La Maison & Velier (společný podnik mezi francouzskou La Maison du Whiskey a italskou Velier) a rodinou Barbancourt-Linge. Tu zastupují přímí potomci Labbého Barbancourta, který se svým bratrem Duprém v roce 1862 založil legendární haitiský lihovar Barbancourt. Tedy Distillerie de Port-au-Prince znovu objevuje metody a techniky používané lihovarem Barbancourt v letech 1870 až 1946.

Distillerie de Port-au-Prince

Dnes si tedy představíme rum Providence First Drops. Tento rum je prvním lahvovaným rumem této destilérie. I proto je to vlastně taková limitovaná série – protože to je opravdu first drop (první kapky). Tedy až se toto množství vyprodá (několik tisíc lahví celosvětově), tak už nikdy nebude. Jde o směs sirupu a šťávy z cukrové třtiny. Haiťané používají cukrovou třtinu Crystalline, kterou pěstuje Michel Sajous v Saint Michel de l’Attalaye (150 km daleko od destilérie). Šťáva a sirup se fermentují samostatně po dobu až 12 dnů a poté se také samostatně destilují v kotlíkovém zařízení MÜLLER AROMA o objemu 1500l. Po první destilaci se obě části promíchají (v poměru 85-90% sirupového destilátu a 10-15% destilátu z čerstvé šťávy) a destilují se podruhé. Celý tento proces produkuje rum, jaký vyráběl Barbancourt až do roku 1992. Rum byl destilovaný v roce 2019 a lahvován je v síle 57%. No a pro milovníky esterů ještě zmíním, že rum obsahuje 538,9 mg / HLPA.

Barva

Krásně čirá, kapičky stékají opravdu jen velice pomalu a nepravidelně dolů.

Vůně

Pavel – Lehký, jemný ovocný (cítím jahody a ananas) a nasládlý – a barva samozřejmě průhledná/bílá. Voní jak jarní louka.

Jirka – Je silná, hřejivá, velmi ovocná a esterová. Zkrátka jako poctivý zemědělský rum. Lehce v nose štípne, ale jinak působí sladce. Výrazná je především ovocná složka s cukrovou třtinou a estery. Z ovoce cítím především sladší ananas, citrusy, ale zároveň lehce také naše ovoce jako jablka a jahody. Dominantní je také travnatá složka a květinovým nádechem. Jako byste běželi po čerstvě posečené louce. Zároveň mi aroma vcelku připomíná Clairin rumy.

Chuť

Pavel – Jemná, s tóny přezrálého ananasu, trochu nahořklé (ale velmi příjemně) dřevitosti a tmavého cukru s pepřem na závěr.

Jirka – Při prvním doušku cítím sice určitou hřejivost a sílu, ale asi bych nehádal 57%. Je krásně sladký, ovocný, jemný. Výrazná je samozřejmě zase tráva a ovoce. Opět výrazné jak to tropické (ananas, banán a citrusy), tak to pro nás známější (především peckové a lesní). Vcelku příjemně hrají esterové tóny s takovou lehce dehtovou aromatickou složkou, květinami a decentním kouřem. Závěr je dlouhý, příjemný, velmi ovocný. Opět shledávám podobnost s Clairin rumy.

Láhev

Takový ten úplně klasický tvar, který známe třeba u vína. Vysoká oblá láhev z čirého skla, která je uzavřena dřevěným uzávěrem s umělým korkem. Z čelní strany najdete velkou etiketu v retro stylu, na které se dočtete několik informací kolem rumu a jeho výroby. I písmo a barvy jsou v takovém retro stylu a hezký je také menší kulatý obrázek s pracujícími plantážníky. Na menší zadní etiketě najdete další informace o výrobě rumu a destilerii. Celkový design mi k tomuto rumu opravdu sedí, jelikož se metodami výroby vrací o mnoho let zpátky.

Hodnocení

Pavel – 75/100b

Jirka – 91/100b

Cena

V Česku se prodává jen na Warehouse #1 za 1 090 Kč. Na Warehouse #1 je posledních 90 kusů a ve světě se již omezuje počet kusů na zákazníka.

Shrnutí

Pavel – Za mě velice příjemný a jemný rum, který mi chutná. Skvělý na běžné pití, pokud vám nevadí rumy tohoto typu, ale i drinků třeba do Daiquiri.

Jirka – Co k tomuto rumu říct? Kdyby byly vždy první produkty takto mladých palíren v takovéto kvalitě, nejedno rumové srdce by zajásalo. Když se podíváte na fotky palírny, tak mi to evokuje takovou malou rodinnou palírničku, ve které se dějí neuvěřitelné věci. Rozhodně by stálo za to se tam jednou podívat. Snad udrží takto vysoko nastavenou laťku a další produkty budou stejně povedené. Pokud máte rádi silnější ovocné rumy s estery (třeba přímo rumy z Haiti), tohle vám prostě musí chutnat ?

Zajímavá zpráva je, že se chystají zajímavý nástupci: destilace z dunderu a sirupu a další bude destilace ze šťávy cukrové třtiny. Máme se na co těšit!

PS: Zajímavou recenzi najdete i zde:

Info o rumu

Výrobce Distillerie de Port-au-Prince, Velier
Typ Francouzský typ
Typ výroby Pot still, Šťáva
Chutě Aromatické, Esterové, Jemné, Suché rumy
Označení Limitovaná edice
Barva Bilý rum (Světlý/Bianco/Blanco/Planas)
Jedinečnost Blend
Síla 57 %
Staření a stáří Nestařený rum
Lokalita
Láhev k recenzi dodal
Publikováno: 9. února 2021 Aktualizováno: 12. dubna 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Hlasů: 7

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články