Původ

Jeho vznik se datuje do roku 1896. Zasloužil se o to americký důlní inženýr Jenning Cox. Základem mu byl grog, který pili britští námořníci během svých plaveb. Zahraniční politika prezidenta Roosvelta vyzvedla nahoru ceny whisky a vodky, ze kterých se vyráběla většina oblíbených míchaných drinků v té době. Výrazně se však zlepšovaly vztahy s nejbližšími sousedy v Latinské Americe. Cena karibského rumu šla tedy zákonitě prudce dolů a tak mohl vzniknout i tento oblíbený koktejl. Daiquiri se jmenuje kubánská pláž poblíž města Santiaga a právě po ní byl tento koktejl pojmenován. Jenninga Coxe tam zavála Španělsko-americká válka. Své popularity však Daiquiri dosáhlo až ve 40. letech minulého století.
Velký díl na úspěchu Daiquiri má určitě i americký spisovatel Ernest Hemingway, který byl jeho velkým propagátorem a tento drink si opravdu oblíbil. Ten jej pil ovšem s grepovým džusem a likérem maraschino, namísto cukrového sirupu. Jeho verze tohoto koktejlu tak byla po něm i pojmenována.

Rum

U tohoto koktejlu velice záleží na dobrém a kvalitním rumu. Ten vám velmi ovlivní chuť výsledného drinku. Proto jsem vybral chuťově opravdu podařený Plantation White 3 Stars, který mě neskutečně mile překvapil a není špatný i samotný. Určitě na něj přichystám do budoucna recenzi. Použít můžete samozřejmě jakýkoli ideálně bílý rum.

Ingredience

Také zde vám stačí jen málo ingrediencí. Jediná složitější fáze přípravy je cukrový sirup. Ale určitě to každý z vás bez problémů zvládne. Použít můžete opět jakýkoli bílý rum.

  • 5 cl Plantation White 3 Stars
  • 2 cl limetkové šťávy
  • 0,5 cl cukrového sirupu
  • led
  • limetka na ozdobu

Postup

Nejdříve si připravíme cukrový sirup za pomoci 1dl studené vody a 100g cukru. Samozřejmě si můžete namíchat větší či menší množství sirupu, jen poměr obou složek je ideální dodržovat. Dále už jen smícháte v shakeru s ostatními složkami a drceným ledem. Přes sítko přelijeme ideálně do Cocktail či Martini Glass (kalíšek koktejlky se prudce rozbíhá do stran, nožka je naopak tenká a dlouhá na široké základně). Podáváme s ledem a plátkem limetky.

Závěr

Není náhodou, že se tento drink těší oblibě především u mužů. Je trošku silnější, ne příliš sladký, ale neskutečně osvěžující. Ale určitě by se trefil do noty i nějaké dámě. Ostatně kdo má raději trošku sladší drinky, může přidat cukrového sirupu. Zkoušeli jste? S jakým rumem vám tento koktejl nejvíce chutnal?

Kategorie

Drinky a koktejly
Publikováno: 14. července 2019 Aktualizováno: 14. září 2019
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

3 komentářů

  1. […] Láhev si můžete koupit pouze v zahraničí za cenu (v přepočtu) do 2 200 Kč (bez dopravy). Je vhodný jak na běžné pití (ale asi jen pro labužníky) i do míchaných nápojů a Claus Andersen doporučuje zejména Daiquiri. […]

  2. […] Za mě velice příjemný a jemný rum, který mi chutná. Skvělý na běžné pití, pokud vám nevadí rumy tohoto typu, ale i drinků třeba do Daiquiri. […]

  3. […] zajímavý je tento rum i v drincích. Zkoušel jsem jich několik a zaujalo mě především Daiquiri a Hemingway Special, ale ty estery jsou tam opravdu výrazné. Zajímavou složkou vhodnou ke […]