Dnes bychom vám rádi představili rumové destilerie Portugalského ostrova Madeira, který je plný dechberoucích přírodních scenerií, dobrého rumu, banánů, Ponchy a Madeirského fortifikovaného vína. Madeirská legislativa umožňuje plnit rumy bílé, co se týče stařených, tak se může plnit vždy v 3. letých intervalech. Mezi těmito intervaly jsou sudy vždy zapečetěny. Co se týče sudů používaných ke staření, tak pokud se jedná o virgin sudy – jsou to až na destilerii Vinha Alta vždy sudy z francouzského dubu. Sudy z amerického dubu se používají ke staření fortifikovaného vína.
Obsah
Destilérie
Nyní ale již k destileriím kterých je na ostrově celkem 6 a k rumům, které jsme v nich ochutnali.
Destilerie O´Reizinho
První destilerií kterou jsme navštívili je malá rodinná destilerie O´Reizinho která byla založena roku 1982 a oficiálně registrovaná v roce 2013. V roce 2017 získává první ocenění na mezinárodní scéně a mnohé další následují . Její hlavou je v současnosti Pedro Ferreira. První dojem z destilerie je velmi zvláštní, jelikož stojíte před branou rodinného domku. Pak ale už z branky vykoukne Pedrova hlava a s úsměvem na rtech nás pouští dál a provádí nás po dvorku na kterém leží stohy třtiny. Rodina Ferreira má jednen menší pozemek kde třtinu pěstuje, převážnou většinu však nakupuje od farmářů. V přístěnku domu probíhá mletí třtiny, za domem jsou nádrže na fermentaci, která je 36-48 hodin. No a pak jdeme do sklepa, ve kterém probíhá samotná destilace. Destiluje se zde na zařízení typu Potugese Still. Po destilaci rum odpočívá v 10000 l nerezovích tancích po dobu 6ti měsíců, poté se buď lahvuje nebo dává stařit do sudu.
Nyní k rumům, které jsme zde ochutnali:
O Reizinho Madeira Agricole Rum White – bílý rum, zrající minimálně 2 roky v nerezových tancích. 45%. (Velice živý a ovocný průběh. Výrazné tóny třtiny. Ananas a jablka.)
O Reizinho Rum 6 Months Madeira Wine Cask Finish – minimálně 6 měsíců zrál v sudech po madeirském víně značky Justino. 45%. (Oproti předchozímu výrazně jemnější a uhlazenější. Mírná dřevitost a sladké tóny ovoce.)
O Reizinho Rum 3 Years Madeira Wine Cask Finish 45 – minimálně 3 roky zrál v sudech po madeirském víně značky Justino. 45%. Jeden z prvních stařených rumů této značky. (Velice výrazné dřevité tóny. Výrazně propsaná chuť vína. Na konci mírná trpkost a možná i kyselost.)
O Reizinho Rum 3 Years Madeira Wine Cask Finish 61,2 – minimálně 3 roky zrál v sudech po madeirském víně značky Justino. 61,2%. První ochutnaný rum v sudové síle. (První rozpoznatelný agricole. Výrazná rašelina a cukrová třtina. Konec je velice dřevitý, trpký. Mírná tříslovina.)
O Reizinho Rum 6 Years Madeira Wine Cask Finish – minimálně 6 let zrál v sudech po madeirském víně značky Justino. 52,6%. (Nejjemnější z řady. Výrazné propsané sladší tóny vína. Mírná vanilka a čokoláda. Konec dřevitý a tvrdší.)
O Reizinho soukromý vzorek ze sudu – 80%. Pokus staření v čistém vypáleném sudu. Francouzský dub. Nebude plněno, nesplňuje legislativu. (Výrazná vůně třtiny a meruněk. Následně silné technické tóny ředidla a odlakovače.)
O Reizinho aktuální destilovaná várka – nabrán čerstvý destilát přímo za destilačním kotlem. (Síla ve vůni. Čerstvě pomletá cukrová třtina. V chuti velice hořké a silné. Prasárna. Jen výrazné ovoce a mírně hořké nezralé ořechy.)
O Reizinho pro nás byla druhou nejlepší navštívenou destilerií.
Destilerie Engenho do Norte
Druhou destilerií, kterou jsme navštívili je u nás pravděpodobně ta nejznámější a to destilerie Engenho do Norte. Tato destilerie byla založena roku 1927. V roce 2013 mění vlastníka na společnost J.Faria & Filhos. Je to jediná destilerie v Evropě, která stále používá parní pohon. Nepřehlednutelnou dominantou destilerie je její 26m vysoký cihlový komín. Po té co jsme se v gift-shopu nahlásili si nás přišla vyzvednout Carla Basílio, která má na starosti styk s veřejností a která nás prováděla objednaným masterclassem. Při komentované prohlídce jsme opět viděli vše od skládání třtiny z nákladních automobilů, přes dvojité lisování, fermentaci ( ta je opět jako v případě O Reizinha 36-48 hodin ) až po samotnou destilaci, která probíhá buď ve 3 7,5 metrových – 14ti komorových kolonách nebo v klasickém kotlíku. Po prohlídce jsme se přesunuli do reprezentačních prostor k samotnému masterclassu, na kterém nás čekalo 7 vzorků, a to:
Engenhos Do Norte Rum Branca Single Cane Rum Purple Cane 2022 – limitovaná edice vyrobená z jednoho druhu fialové cukrové třtiny. 45%. (Velice čerstvé a sladké ve vůni. Náznaky divokosti, ale jinak docela slabé. Jemné a velice uhlazené.)
Engenhos Do Norte Rum Branca Brut de Colonne – limitovaná edice vyrobena přes jedinnou destilační kolonu. Destilováno v roce 2022 79,4%. (Velmi aromatické. Citrusy a limeta. Velice silný nástup, pak dřevo a med. Trpké, až svírá v krku.)
Rum North Velho 3 anos – minimálně 3 roky ve francouzských dubových sudech. Velice jemný a lehký rum. (Tento rum řadím do top10 rumů do 500 Kč. Pomeranče, mandarinka a rozkvetlá louka. Mírná sudovost. Hutný. Škoda že má jen 40%.)
Rum 970 6 anos – nejoblíbenější rum na Madeiře. Zraje v sudech z francouzského dubu po dobu min. 6 let. (Dřevité a jemné. V chuti velká sladkost. Na další napití suchý a tvrdší. Výrazná sůl.)
Rum 970 Single Cask Edition 2016-2023 Cask Nr. 434 – celkem 253 lahví, objem 177,1 litru. 56,8%. Francouzský dub. (Výrazná vanilka a sladkost. Slabý alkohol. Velice intenzivní a ostré.)
Rum 970 Madeira Wine Cask Edition 2015-2023 – jediný rum z ochutnávky, který byl stařen v sudu po víně Madeira. Single cask, 878 lahví. 50,6%. (Výrazný alkohol. Mírně meruňky. Slabá sůl. Následně ořechy a mírná hořkost. Tvrdší konec. Finální dozvuk opět sladší.)
Rum 970 Madeira Brandy Cask Edition 2016-2023 – z počátku šlo o pokus. Northe produkuje i víno Madeira. Toto víno vypálili (vznikla brandy). Rum zrál 6 let v sudech po této brandy. 53,9%. (Procházka jarním vinohradem, zelené vinné listy. Velký výbuch chutí v puse. Ovoce, sladkost, mírná trpkost, dřevo.)
I díky tomu, že se k nám oficiálně madeirské rumy nedováží byla před samotnou návštěvou pro nás tahle destilerie na špici pomyslného žebříčku. Zpětně ji však odsouváme na třetí příčku – a to nikoliv kvůli tomu, že by jejich rumy byli výrazně horší, ale kvůli tomu, že je zde proti jiným vše hodně komerční a orientované na turisty.
Vinha Alta Spirits
Další a nejmladší destilerií je opět malá rodinná firma založená v roce 2019 a to Vinha Alta Spirits vlastněná manželi Paolem a Marií. Je to nejvýše položená destilerie na Madeiře. Paulo se specializuje především na výrobu pálenek z místního ovoce jako jsou banány, mandarinky a karambola, výrobu ginů, ale okrajově taktéž rumů, které jsou jako jediné na ostrově dvakrát destilovány. S těmi má však vcelku potíže s úřady, jelikož jeho metody jsou inovativní a výsledný produkt úplně neodpovídá chuťovému profilu Madeiry. Dozvídáme se, že třtinu opět nakupuje od farmářů, fermentovanou šťávu ( k fermentaci používá vinné kvasinky ) převáží do Engenhos do Norte, kde mu ji vypálí v klasickém kotlíku. Tuto vypálenou lihovinu převáží zase zpět a ještě jednou destiluje na svém hybridním destilačním zařízení. Pak nám ještě povyprávěl o výrobě svých pálenek a ginů.
A nyní k ochutnaným vzorkům:
Balancal Double Distilled Madeira Agricole Rum – První dvojitě destilovaný rum vyrobený na ostrově Madeira, pot still + hybrid still. Vinné kvasinky Cabernet Sauvignon. 59,3% (Velice svěží a divoké. Tvrdé. Mírná slanost. Jinak takový obyčejný rum. Za mě spíš do koktejlů.)
Balancal Double Distilled Madeira Agricole Rum AMBER – Dvojitě destilovaný rum vyrobený na ostrově Madeira, pot still + hybrid still. Vinné kvasinky Cabernet Sauvignon. Madeira wine single cask. Francouzský dub. 59,3% (Sladší a voňavější. Výrazné ovoce. Mírná kouřovost. Jemný a mírně hořký start. Následně síla a medovost. Slabá kyselost na konci. Sud.)
Balancal Double Distilled Madeira Agricole Rum Portraits of Rum No.1 – Dvojitě destilovaný rum vyrobený na ostrově Madeira, pot still + hybrid still. Vinné kvasinky Cabernet Sauvignon. Nestařený. (Mírná zatuchlost. Cukrová třtina a ovoce. Silná hořkost. Dřevo a paradoxně sud.)
Balancal Double Distilled Madeira Agricole Rum – neoficiální vzorek rumu. Pokus staření ve speciálním sudu. Není nám dovoleno toto prezentovat. Prozatím 2 roky, plánovány 3. Oficiálně bude lahvováno a představeno za rok. (Velice výrazná tříslovina ve všech směrech. Mírná sudovost a rašelina. Konec pěkně zakouřený.)
Pak následovala smršť nerumových vzorků, které jsou za nás velice zajímavé a povedené. Mandarinkovice, banánovice, stařená banánovice, carambola, mandarinkový gin, ….
Díky faktu, že se nejedná o čistě rumovou destilerii jsme tuto nezařadili do celkového hodnocení.
Sociedade dos Engenhos da Calheta
V pořadí čtvrtou navštívenou destilerií byla Sociedade dos Engenhos da Calheta založená na konci 19 a začatku 20 století. Zároveň funguje i jako museum. Jelikož zde v sezoně nepořádají komentované prohlídky tak vám bohužel nedokážeme říci víc, snad jen to, že většina produkce této destilerie jsou koktejlové rumy a rumy na přípravu všudepřítomné Ponchy. Něco málo se staří a lahvuje jako ročníkovky, tři z nich jsme i ochutnali:
Calheta Rum Selecao 2009, 2005, 1999 – rumy zrající v dubových sudech. Jelikož nebyl nikdo, kdo by nám něco řekl, byli jsme odkázání na láhve,kKde bohužel moc info nebylo. Všechny 3 měly obdobný průběh. Nebylo to nejhorší, ale všem uškodilo ředění na 40%.
Také tuto destilerii nezahrnujeme do celkového hodnocení a to jen kvůli absenci informací.
Engenho Novo da Madeira
A jak se říká – to nejlepší nakonec ( tedy aspoň za nás ). Poslední navštívenou destilerií byla Engenho Novo da Madeira produkující rumy pod značkou William Hinton. Původní destilerie založená v roce 1845 ukončila výrobu v roce 1986 následkem zákazu užívání rumu k fortifikaci Madeirského vína. V roce 2006 pozůstalí původní Hintonovy rodiny destilerii obnovují. Také zde převládá produkce koktejlových rumů – 60% a se zbytkem se nebojí různě experimentovat podobně jako třeba A. Gabriel. Po příjezdu se nás ujímá ambasador značky Mário Gomes, který nás opět nejdříve provedl celou výrobní halou, dozvěděli jsme se, že zpracovávají 70t třtiny denně, prošli jsme se kolem nádherně vonících fermentačních nádrží ( zde se používají tři druhy fermentace a to 1. řízená – 24 hodin, 2. přírodní – 48-52 hodin, ale i 3. divoká – 2 týdny pro jejich rum WH 600 ), přiložili jsme si pod kotlem a přesunuli se k destilsčním zařízením. Ta se zde používají dvě a to historická kolona s 8 patry ( Hinton, Centennial continuous still copper column ) a také dvojitý pot still. Po ochutnávce čerstvě vydestilovaných vzorků ( 80% a 92% ) jsme se přesunuli do skladiště sudů, kde proběhl samotný masterclass.
Ochutnané vzorky:
William Hinton rum natural – řízená fermentace. Základní bílý rum do koktejlů. 40%. (Velice jemný a chutný. Jinak takový obyčejný bílý rum.)
William Hinton rum natural – limited edition 2018 – Jeho výrobní metoda z něj dělá jedinečný rum, jehož výroba je exkluzivní a omezená. 69%. (Velice čerstvě zkvašená cukrová třtina, chuť přezrálého ovoce. Vše zakryje síla.)
William Hinton rum natural – limited edition – experiment staření v keramické nádobě – Předchozí rum, pouze experimentální staření. 69%. (Čerstvá cukrová třtina. Velice ovocné a svěží. Silné. Mírně trpké.)
William Hinton rum 9 meses – Rumu William Hinton Original, 9 měsíců ve francouzském dubu. Určen převážně na míchání. 40%. (Velice ovocný profil. Citrusy a špetka banánů. Později se projeví mírná slanost oliv. Konec velice suchý.)
William Hinton rum 3 anos – Rumu William Hinton Original, 3 roky ve francouzském dubu. Jediný William Hinton, který je dobarven karamelem. 40%. (Ve vůni výrazná třtina a dřevo. V chuti velice zatuchlý, následně sladkost a nějaká umělá pachuť.)
William Hinton rum 6 anos – Rumu William Hinton Original, 6 let ve francouzském dubu. Následně blend zrající rok v různých sudech. 40%. (Mírně lihová vůně. Dřevo a sud. Mírná zatuchlost. Jemný první pocit. Pak mírně dřevo. Tříslovina. Hodně ovoce.)
William Hinton 6 anos Brandy Cask (column still) – blend 6ti letého rumu z francouzského dubu (75%) a 25ti letého rumu ze staré palírny (25%). Následně 9 měsíců v sudu po brandy. 42%. (Velice kyselá vůně. Nezralé hrozny. Kyselý a silný start. Pak tvrdost a mírná trpkost. Podobný staření po vermutu.)
William Hinton 6 anos Madeira Cask – blend 6ti letého rumu z francouzského dubu (75%) a 25ti letého rumu ze staré palírny (25%), který ještě 3 roky zrál u dle nového majitele. Následně 9 měsíců v sudu po madeirském víně. 42%. (Velice sladké. Výrazně přezrálé ovoce. Náznak síly, ale pak jen tóny madeirského vína a sušených fíků).
William Hinton 6 anos Portuguese Fortified Wine– blend 6ti letého rumu z francouzského dubu (75%) a 25ti letého rumu ze staré palírny (25%), který ještě 3 roky zrál u dle nového majitele. Následně 9 měsíců v sudu po madeirském víně. 42%. (Sladký ve vůni i v chuti. Velice jemný. Docela prázdný. Za nás nejslabší ze single cask.)
William Hinton 8 anos Madeira Cask – experimentální staření po Madeiře. Legislativa tento rum neumožňuje, ochutnávka ze sudu. 52%. (Rum už je přehlcen tóny vína. Když si odmyslím alkohol, piji jen víno. Hrozny, med, sušené fíky. Celkově sladkost.)
William Hinton beer Cask – experimentální staření po pivě plzeňského typu (Coral – domací pivovar). Legislativa tento rum neumožňuje, ochutnávka ze sudu. (Slepá degustace s příslibem honosných darů při uhodnutém staření – nedali jsme to L. Typoval jsem sud po nějakém voňavém víně – muškát.)
William Hinton 600 – původně limitovaná edice 600 lahví, náledně úprava na 600 let výročí objevení Madeiry. Fermentace bez podpory kvasinek probíhá cca 14 dnů. 59%. (Výrazné tóny Jamajky ve vůni. Následně v chuti ředidlo a spálená guma se špetkou soli.)
William Hinton aktuální destilovaná várka – nabrán čerstvý destilát přímo za destilačním kotlem. 2 verze o síle 80% a 92%. (Síla ve vůni. Čerstvě pomletá cukrová třtina. Přezrálé ovoce. Oba kousky velice povedené, síla alkoholu nejde až tak poznat.)
V úvodu jsem zmiňoval destilerií 6, tu poslední a údajně nejmenší – Abel Fernandes založenou 1982 se nám bohužel nepodařilo navštívit, jelikož nám bylo řečeno, že své rumy nelahvují, pouze uskladňují a tím nejsou na návštěvy připraveni. V jejich skladu se však mají nacházet 15 – 24 leté rumy, z nichž některé jsou údajně famozní. Nicméně víme, že kdybychom měli na Madeiře ještě den navíc, tak bychom se díky pár lidem se kterýma jsme se při naší rumové expedici seznámili dostali i do této destilerie.
Těm z vás, kteří tenhle článek čtete a zvažujete cestu na Madeiru řeknu jediné – neváhejte a leťte, je to úžasný zážitek a reset hlavy. Pokud by jste někdo chtěl více informací či s čímkoliv poradit, neváhejte se obrátit na kohokoliv z členů Rum Club Břeclav, oni vás případně nasměřují na nás co jsme na téhle nejen rumové expedici byli.
Za Rum Club Břeclav – autor recenzí rumů – Michal Ryšavý, autor textu a fotografií – David Bačík.
Publikováno: 17. května 2024
Aktualizováno: 17. května 2024
Autor článku - Pavel Ungr
Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.
Každý rok na 16. srpna vychází mezinárodní den rumu. Nejprodávanější značkou je Tanduay a Bacardi a ročně se vypije 1,4 biliónů litru rumu. Rumu se ročně prodá za 14,390 miliard USD. Rum je druhý nejoblíbenější alkohol na světě a nyní rostě 10 % každý rok. Prodej rumu ve Spojeném království přesáhl 1 miliardu liber (1,2 […]
Vítám vás u sedmého rumového podcastu Single podCask. V dnešním podcastu jsem se zamyslel nad tím, co by šlo v rumové komunitě dělat jinak a lépe. Krom novinek také uslyšíte rozhovor s Vítem Šafářem z Hedonism Spirit o letošním RumFestu a jejich degustacích. Zmiňuji také rumové novinky na trhu: Albert Michler Single Cask 2002 Trinidad […]
Vítám vás u devátého rumového podcastu Single podCask. V dnešním podcastu jsme si s Martinem Krautem s Barlife povídali o historii RumFestů u nás a také co nás čeká na jubilejním 10. ročníku. Podívejte se na nejbližší Rumfesty v okolí: 11. 6. 2022 | Trnava / Slovensko 16.-17. 9. 2022 | Vídeň / Rakousko 27.-28. […]
Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.