Hodnocení

86 %
Lokalita
Chutě Jemné, Sladké
Síla 43 %

Původ rumu

Historie

Na ostrov Barbados Portugalci narazili v roce 1536 a zjistili, že je opuštěný. Ačkoli se zde neusadili, pojmenovali ostrov „Los Barbados“, což znamená „vousatí“. Celý ostrov byl totiž pokryt zvláštním druhem fíkusu (Bearded Fig Tree), který připomínal vousy.

Bearded Fig Tree (druh fíkusu)

Když kapitán John Powell náhodou připlul v roce 1625 do Holetownu ve farnosti St. James na Barbadosu, započala zde první zaznamenaná historie Barbadosu. Angličané pro ostrov získali korunu a využili příležitosti pro rozvoj zemědělství. V roce 1627 Powell přivezl s sebou 80 osadníků, aby rozvinuli ostrov Barbados. Tabák byl první plodinou pěstovanou pro export, byl však vytlačen ziskovější cukrovou třtinou. Na konci 17. století měl ostrov přes 20 000 bílých osadníků a dvojnásobný počet otroků.

Vlevo John Powell

Když se Barbados vyvinul jako kolonie plantáží, vyvinula se i populace otroků. Z Afriky bylo násilně přivezeno velké množství lidí, kteří prováděli zemědělské práce. Tím se vytvořil „obchodní trojúhelník“, kde se vyráběné zboží dopravovalo z Anglie a obchodovalo se s africkými otroky. Otroci byli poté přivedeni na Barbados a cukr z jejich práce byl odeslán do Anglie. Otroctví bylo oficiálně zrušeno v roce 1843 kvůli tlaku náboženství a vzpoury, včetně silného abolicionistického hnutí v Anglii. Přesto na rozdíl od mnoha jiných kolonií Barbados nezažil masový odchod bílých osadníků. To zanechalo silné britské vazby a vyšší procento bílých než na většině ostatních ostrovů. Barbados zůstal britskou kolonií až do získání nezávislosti v roce 1966.

Ačkoli bylo otroctví zrušeno, zlepšení podmínek pro bývalé otroky bylo okrajové a sociální nepokoje se začaly hýbat v jejich prospěch až po nepokojích v roce 1937. Díky vedení Grantleyho Adamse a dalších kolegů se všeobecné volební právo stalo skutečností v roce 1954. V roce 1966 získal Barbados nezávislost na Británii pod vedením Errola Barrowa. Ostrov však ústavně zůstává členem Britského společenství národů. V průběhu let nezávislosti Barbados neustále postupoval v ekonomickém rozvoji.

Vlevo Grantley Herbert Adams, vpravo Errol Barrow

Barbados

Barbados je ostrovní království a zároveň nejvýchodnější ostrov na východní hranici Karibiku. Leží v nejvýchodnější části Malých Antil zvané Návětrné ostrovy. Leží asi 168 km od ostrovního státu Svatý Vincent a Grenadiny. Rozloha Barbadosu činí cca 432 km². Území je tvořena převážně nížinami, nejvyšší bod ostrova je Mount Hillaby (337 m n. m.). Původ ostrova není vulkanický, je tvořen převážně vápencem vzniklým činností korálů na mořském dně.

Uprostřed Mount Hillaby

Klima ostrova je tropické, pasáty udržují relativně mírné teploty nad ostrovem a přinášejí sezónní deště. Dříve bylo území přirozeně pokryto převážně tropickými deštnými lesy a mangrovníkovými porosty, ovšem značná část byla vykácena a nahrazena plantážemi cukrové třtiny a pastvinami. Významným zdrojem příjmů je zemědělství, zejména pěstování a export právě cukrové třtiny, výroba cukru, rumu, rybolov, lehká výroba, zejména elektrozařízení. Mnoho potravin se musí dovážet. Největší zisky plynou z cestovního ruchu, ostrov je znám pro své bílé korálové pláže. Významný zisk přináší také odvětví bankovnictví.

Vlevo a uprostřed pohled na mangrovníkové porosty, vpravo tropický deštný les

Z východní Indie dovezené přesličníky byly hojně vysázeny na mořském pobřeží jako větrolamy. Fauna na ostrově je tvořena opicemi, mývaly a zajíci. Najdeme zde četné druhy ještěrek a mnoho ptačích druhů, jako jsou tukani a kolibříci. V azurových vodách se vyskytuje velké množství ryb, uvidíte zde delfíny, barakudy a létající ryby.

Cane Island a původ rumu

Značka Cane Island Rum nabízí autentickou řadu rumů z vybraných karibských a středoamerických zemí.

Celková nabídka rumů Cane Island Rum se skládá ze tří Single Island Blends a šesti Single Estate Rumů. The Single Island Blends jsou směsi rumu pocházejícího z jednoho ostrova avšak z různých palíren. Single Estate Rumy pocházejí z jediné palírny. Výběr je proveden s ohledem na typické znaky a zvyky různých zemí, s respektem k jejich typickým vlastnostem a kulturním zvyklostem. Máme tedy unikátní možnost ochutnat zástupce různých zemí od jednoho nezávislého výrobce.

Cane Island Rum v současné době nabízí rum z několika nejznámějších rumových zemí: Barbados, Jamajka, Thajsko, Trinidad, Austrálie a Nikaragua. Každá z těchto zemí má dlouhou historii ve výrobě rumu se svými typickými styly a tradicemi. Tyto rumy odrážejí skutečné rumové vlastnosti a identitu těchto míst původu. Všechny rumy v jejich portfoliu zrají v tropickém klimatu v dřevěných dubových sudech několik let. 

Náš Cane Island Barbados 8y rum je produktem jedné z nejznámějších destilerií na Barbadosu – Foursquare Distillery. Jedná se tedy o Single Estate rum. Do blendu byly použity rumy z Column Still i Pot Still destilace, které byly uloženy v sudech z bílého amerického dubu po Bourbonu po dobu 8 let. Rum je lahvovaný v síle 43% alkoholu.

Foursquare Distillery

Barva

Kapičky po prokroužení stékají středně rychle a nepravidelně dolů po sklenici, barva je taková zlatavě hnědá.

Vůně

S prvním přivonění na vás dýchne ta povědomá vůně Bajan rumů z Barbadosu. Rum je ve vůni jen lehoučce vzadu v nose štiplavý, jinak jemný a nasládlý. Jde cítit klasická dřevitá i bourbonová stopa. V základu dost sladší vanilky, lehce také karamel, med a kakao. Z ovocné složky rumu je to zejména tropické sušené ovoce. Vše dokresluje vcelku výrazná kořenitá stopa. Opravdu se zde nezapře ten klasický styl Foursquaru, jen ty % nejsou samozřejmě taková, na jaké jsme u nich poslední dobou zvyklí.

Chuť

I v chuti je rum jen lehce štiplavý na jazyku, jinak příjemně jemný a středně sladký. Opět výrazné dubové dřevo a bourbon. Také v chuti cítím karamelovou i jemně medovou stopu, ale sladkosti není příliš. Spolu s výraznější vanilkou mi na patře zůstala i decentní kouřová stopa v pozadí. Z ovoce to je opět spíše sušené, ale není jej příliš. Závěr je středně dlouhý, maličko do hořka, řekl bych něco mezi kávou a hořkou čokoládou. Nechybí ani značná kořenitost v pozadí celého chuťového profilu.

Láhev

Středně vysoká láhev z čirého skla, která má takový ten klasický, řekl bych skoro vínový oblý tvar. Má krásný dřevěný uzávěr s umělým korkem, velkou čelní etiketu ve tmavší šedé až černé barvě s modro zlatými popisky. Na čelní straně etikety se dočtete několika informací kolem rumu. Samozřejmě název značky, název palírny, jaký typ destilace probíhal, v čem rum zrál a na kolik % je balený. Další informace se pak můžete dočíst ze zadní strany láhve. Láhev vypadá pěkně, chválím transparentnost v informacích kolem rumu. Oproti rumům Single Island je etiketa opravdu propracovanější a sympatičtější za mě.

Cena

Cena se u nás pohybuje okolo 1 000,- Kč.

Závěr

Tak máme tady zajímavý rum z Foursquare Distillery, který má pod palcem nezávislý bottler Cane Island Rum. Za cenu kolem tisícovky dostanete příjemný rum z Barbadosu, který má vcelku typické znaky rumů z této oblasti. Kdybych ho měl nějak zařadit do portfolia FSQ Distillery, asi bych ho umístil někde k Doorly’s XO a 12y. Jak chuťovým profilem, tak silou mi tyto rumy vcelku připomíná. Tedy pije se opravdu příjemně a je další ukázkou, že i nezávislí bottleři mohou mít v nabídce velmi příjemné rumy. Pokud laškujete s Barbadosem a ty 60% FSQ rumy jsou na vás moc, tohle by se vám mohlo opravdu trefit do chuti. Láhev je také pěkná, tedy za mě fajn volba a rád si naliji znovu.

Info o rumu

Výrobce Cane Island, Foursquare
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Jemné, Sladké
Jedinečnost Blend
Síla 43 %
Staření a stáří 8 y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Láhev k recenzi dodal
Martin Chvátal
Global Wines
Publikováno: 23. srpna 2021 Aktualizováno: 18. února 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 19

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články