Původ rumu
Barbados. První písemná zmínka o výrobě rumu pochází z roku 1703. Píše se v ní o malé destilerii na kopci v St. Lucy na Barbadosu. Tato destilerie zde stojí i dnes a vyrábí se v ní Mount Gay rum. Dá se tedy říci, že destilerie Mount Gay je nejstarší legálně uznanou palírnou na světě. Pro výrobu Mount Gay Rumu se používají pouze čistě přírodní barbadoské ingredience. Barbadoská voda filtrovaná korálem plus přírodní kvasnice pod širým nebem. To z něho dělá pravý “Bajan” rum. Pojem “Bajan” je odvozený z názvu jejich dialektu Bajan/Barbadian Creole (kreolský jazyk s africkými a britskými vlivy). Typické “Bajan” rumy nejsou doslazované (na Barbadosu je to zakázáno), mají ovocný charakter s aroma vanilky a karamelu. Bývají dřevité, vyvážené a někdy trošku říznější.
Jako jeden z významných mezníků značky Mount Gay se určitě zapíše duben 2019, kdy došlo ke změně mastera blendera. Po Alenovi Smithovi se této významné role ujala Trudiann Branker, první žena v historii palírny. U Mount Gay však po boku Alena Smithe pracovala již od roku 2014.
1703 Master Select je blend rumů o stáří 10-30 let. Jde o blend Column i Pot Still detsilace tvořené rumy z 55 různých sudů z amerického dubu, ve kterých dříve zrál bourbon. Lahvovaný je v síle 43% ABV. Každý rok vychází omezený počet láhví.
Vůně
Jen lehce pichlavá v nose, jinak jemná a nasládlá. Základ je poměrně typický pro rum z Barbadosu. Cítíte výrazný karamel (možná lehce spálený), dřevo, které se zdá příjemně vyzrálé a lehčí stopu vanilky a kokosu. Z ovoce jsem pak cítil především banány a lehoučce i náznak švestek. Přijde mi vcelku výrazný také bourbon a kakaová stopa, která je lehce kouřová. To vše doplňuje takové příjemně máslové aroma.
Chuť
I zde cítím klasické tóny rumu z Barbadosu. Pocitově se tedy nezdá tak sladká, jako vůně. Z počátku cítím výraznější dřevo a lehkou pikantnost. Skvěle vše doplňuje karamelová stopa s banány, vanilkou a kouřem jako po vypáleném sudu. Ucítil jsem i decentní stopu ořechů, spíše takový závan. V závěru jsem zaznamenal na patře i nahořklou stopu po tmavé čokoládě a kávě. Baví mě ta vyváženost a harmonie jednotlivých složek. Ničeho není moc ani málo. Závěr je vcelku příjemně dlouhý a výrazný. Rum není uměle doslazovaný a obsahuje 43% alkoholu.
Láhev
Je nádherná, jednoduchá, ale elegantní se zajímavými detaily. Láhev je placatějšího a oblého tvaru. Na první pohled je dominantní rok 1703, který je umístěn na čelní straně láhve. Pro tuto značku je samozřejmě velmi důležitý. Pod ním najdete menší podlouhlý štítek s informacemi (rok vydání, podpis master blendera,…). Skvěle na mě působí i velký dřevěný uzávěr s umělým korkem. Pod ním najdete tenký štítek s číslem láhve a celkovým počtem láhví. Na zadní straně můžete také objevit plastický obrys ostrova Barbados. Láhev se dodává v krásné černé dárkové krabici. Ani na té nechybí zmínka roku 1703 a obrys ostrova. Láhví je několik verzí (dle roku kdy vyšla) a každá se liší nějakými detaily (obrys Barbadosu na čelní straně, počet láhví na štítku dole atd).
Cena
Rum seženete bez problému za cenu kolem 2 800 Kč.
Závěr
Je vcelku dost rumů v ceně kolem 3 tis Kč u kterých si určitě mnoho z vás řekne, stojí za to ten rum? Někdy je to na hraně, někdy si řeknete spíše ne, ale tento za to rozhodně stojí. Je to výborný a vyvážený blend poměrně starých rumů v nádherné láhvi s typickými znaky Barbadosu. Troufám si říct, že by mohl chutnat i začátečníkům, kteří s nedoslazovanými rumy teprve lehce koketují. Je totiž skvěle vybalancovaný a jemný. Jako láhev na oslavu výjimečných okamžiků rozhodně ideální volba, doporučuji!
Publikováno:
29. ledna 2021
Aktualizováno:
29. března 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller
Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny
Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.