Recenze Naga Java Reserve
NAGA Java Reserve je blend směsí ze dvou destilací. První je 65% destilát získaný destilací v tradičních čínských destilačních zařízeních. Druhý se získává destilací v destilační koloně při 92% ABV.
Číst dáleRum Naga Siam Edition 12 YO je jedinečný kousek, který zaujme nejen svým exotickým původem, ale i hlubokou historií a sofistikovaným zpracováním. Tento desetiletý rum pochází z jihovýchodní Asie, konkrétně z Thajska, kde se kombinuje tradiční místní receptura s evropskými technikami zrání. Pokud hledáte rum, který spojuje tradiční řemeslo s chutí exotiky, tento rum by mohl být vaším dalším objevem. Je i díky své unikátní chuti součástí rumového kalendáře 2024.
Obsah
Abychom správně pochopili tento rum, je potřeba si říct něco o historii jednoho výjimečného nápoje, který byl známý mnohem dříve, než slovíčko rum vůbec vzniklo. Vše začalo, když se nizozemští obchodníci dostali na konci 15. století do Indonésie a v některých přístavních městech na severním pobřeží Jávy našli zámořskou čínskou komunitu, která z rýže a palmy pálila obzvláště silnou a chutnou lihovinu, které říkali „Arrack“ a byla původně určena pouze k vlastní potřebě bez nějakého úmyslu vývozu.
Ovšem po objevení tohoto nápoje začali námořníci kupovat zásoby na své lodě pro jejich vlastní spotřebu na dalekých cestách. V roce 1619 založili Holanďané stálou kolonii na Jávě v Jakartě. To se samozřejmě nelíbilo jak místním, tak ani Angličanům, kteří zde měli obchodní stanici. Holanďané přejmenovali Jakartu na „Batavia“, podle starého římského názvu pro Nizozemsko. Jednou z prvních věcí, kterou Holanďané udělali, bylo financování cukrovarnického průmyslu s čínskou posádkou. Cukrové třtině se zde dařilo, ale domorodci ji prostě jen jedli a neměli zájem ji zpracovávat, vařit a krystalizovat šťávu. Cukr zde nebyl tak výnosný jako koření, ale byl dobře dostupný a byla na něm slušná marže. Čínským výrobcům cukru však zůstávalo velké množství melasy a nevěděli moc co s ní. Řešení tohoto problému přišlo v roce 1641, kdy byl v Batavii založen nový lihovar (samozřejmě čínský), který vyrábí arrack destilovaný z rýže a melasy.
Přibližný proces výroby Arracku nám přiblížil Stamford Raffles až v roce 1817 (zřejmě byl podobný jako ten původní):
Asi sedmdesát liber ketanu (lepkavá rýže) je nahromaděno v malé kádi (to musí zahrnovat qu, suché koláče plesnivé červené kvasnicové rýže tradičně používané v jižní Číně k zahájení fermentace). Kolem této hromady se nalije 100 pohárů (kbelíků) s vodou a 20 pohárů melasy. Po dvou dnech v této vaně se přísady přesunou do větší sousední vany, kde se k nim přidá dalších 400 dílů vody a 100 dílů melasy. Tyto procesy probíhají pod širým nebem. V další samostatné kádi je 40 dílů palmového vína (nebo toddy ze stromu s kakaovými ořechy) smícháno s 900 díly vody a 150 díly melasy. Obě směsi zůstávají v tomto stavu dva dny (prozatím zvlášť). Následně se směs palmového vína pomalu přimíchává do směsi s rýží. V tomto stavu se vše nechá kvasit dva dny v hliněných nádobkách a následně se směs destiluje. Pak se směs někdy destiluje znovu (samostatně nebo s badyánem), aby byl výsledek ještě lepší. Holanďané jej pak pili samostatně, místo aby jej míchali pouze do Punch drinků. Ve výsledku měli tyto nápoje okolo 60-70% alkoholu.
Další vcelku velkou inovací bylo zavedení tzv. „legger“ (v angličtině „leaguer“). Jednalo se o 150 galonový (více či méně) sud pro skladování a přepravu Arracku. Leaguers nahrazovaly těžké a křehké kameninové nádoby. Byly vyrobeny z Teaku, který v Indonésii hojně roste. Stárnutí lihovin v dřevěné nádobě nebylo žádným standardním prvkem čínské nebo dokonce asijské destilaci. V Evropě se také teprve v 17. století začalo staření využívat, zejména díky velké oblibě a popularitě koňaku, který byl takovým průkopníkem této metody.
Název Naga je odvozen ze jména mýtického stvoření Asie (z hinduismu), hadího strážce pokladů Země. Toto slovo v zásadě znamená had. Nágové v náboženství uchovávají poklady přírody, jsou připoutáni k vodě a přinášejí prosperitu. V legendách Indie a celé jihovýchodní Asie jsou Nagas obyvateli podsvětí, kde žárlivě střeží poklady Země. Rovněž mají velký vliv na úrodnost půdy.
Naga Siam Edition 12 YO je výběrem jednoho z nejlepších sudů z Indočínského poloostrova.
Proces destilace:
Zde mě vůně velice překvapila. Vůně je více do karamelu, vanilky a především čokolády. Pocitově určitě nepůsobí tolik sladce. Nosem mi projelo také aroma marcipánu, sušenek (nebo lineckého cukroví) a kokosu. Dřevo je spíše decentní.
Chuť je velmi jedná, sladká, decentně dřevitá. Dominantní složkou je karamel, vanilka a čokoláda. Oproti vůni zde cítím i ovocitou složku, která však není také příliš výrazná. Zavoněly mi tam drobně maliny, ale jinak je to opravdu hlavně o těch sladkých, krémových, smetanových chutích. Dřevo zde působí trošku více vyzrále a o něco výrazněji, než u Angguru. Čokoláda je zde zastoupena spíše tou mléčnou formou, hodně vanilky a decentně aroma kávy. Závěr středně dlouhý, ne příliš výrazný a drží se v něm všechny ty krémové smetanové tóny jako v samotné chuti.
Láhev má klasický, oblý, takový spíše vínový tvar. Je vyšší a vyrobena z tmavého skla, které je jen lehce průhledné. Dodává se v pěkné dárkové tubě. Na větší čelní etiketě (i na tubě) můžeme vidět název rumu s typickým symbolem hada (jak jsme si popisovali výše, jde o mýtické stvoření z hinduismu). Na pásku pod větší etiketou jen pár informací o rumu. Láhev je uzavřena černým uzávěrem s umělým korkem. Láhev i tuba jsou designem laděny do zelené barvy se zlatými reflexními detaily.