Není tomu tak dlouho, co jsem zveřejnil srovnání 3 nejvyšších řad značky Appleton, které doma mám. Konkrétně to byla recenze na Appleton Estate Joy 25 Y.O., 21 Y.O. a 15 Y.O. Samozřejmě známe i Appleton Estate 30 Y.O. a 50Y.O., ty ovšem ve sbírce zatím nemám. Dnes vám představím 3 rumy z nižší cenové skupiny od této značky.

Původ rumů

Všechny mají samozřejmě stejný původ, co se výroby týče. Vznikly v Appleton Estate, nejstarší nepřetržitě fungující třtinovou plantáží a palírnou na Jamajce. Rumy se zde vyrábějí již více než 265 let. Destilace probíhá malosériově v měděných destilačních kotlích tradičním způsobem, rumy poté zrají v sudech z amerického bílého dubu, ve kterých byl předtím uložen bourbon. Celý proces výroby probíhá přímo v jejich závodu od sběru cukrové třtiny, destilace až po blendování a zrání. Od roku 1997 zde funguje historicky první žena na pozici Master Blendera, paní Joy Spence (u Appletonu fungovala už od roku 1981 jako chemička).

Appleton Estate Rare Blend 12 Y.O. je směsí rumů, z nichž nejmladší zrál 12 let. Výroba probíhá tradiční Pot Still destilací. Rum získal zlatou medaili v roce 2008 na International Spirits Challenge.

Appleton Estate Reserve Blend je blend rumů, ve kterém se kombinuje několik různých stylů a stáří rumů. Ve směsi je 20 vybraných starých rumů, zrajících průměrně 6 let (na lahvi není uvedeno žádné věkové prohlášení) se dvěma rumy z velmi vzácných „rezervních zásob“, které spravuje master blenderka Joy a její tým.

Appleton Estate Signature Blend je blend rumů, ve kterém se kombinuje několik různých stylů a stáří rumů. V tomto blendu je celkem 15 vybraných starých rumů, zrajících v průměru 4 roky (na lahvi není uvedeno žádné věkové prohlášení) v dubových sudech.

Barva

U všech vzorečků se slzy táhnou a pomaličku stékají v pravidelných kapičkách. Rumy nejsou jistě ničím dobarvované, ani doslazované. Ostatně to je u této značky známý fakt. Dlouhá doba zrání v tropickém klimatu se zasloužila o krásně tmavou barvu zejména u 12 Y.O., která je jasně nejtmavší ze všech tří vzorků. Následuje Reserva Blend, která je o nějaký ten odstín světlejší a jde více do barvy mědi. U vzorečku Signature Blend je barva nejsvětlejší, téměř až v medovém odstínu.

Vůně

Musím říct, že základ vůně je u všech tří rumů dost podobný. Liší se zejména mladostí rumů v blendu a intenzitou vůně a jednotlivých složek. I u vůně to vyhrává 12 Y.O. Vůně je krásně intenzivní a harmonická. Nejdříve tedy lehce alkoholová a ostřejší, pak se zjemňuje. Cítím základ dřeva a cukrové třtiny. Nechybí ani aroma vanilky, závan citrusů a kakaa.

U Reserva Blend je vůně o něco málo výrazná, než u 12 Y.O. Je také nejdříve trošku ostřejší, lihovější. V základu cítím dřevo, cukrovou třtinu a také med. Nechybí opět vanilka, dále stopa ořechů a jakoby i lehce tabák a koření.

Signature Blend voní také po dřevě a cukrové třtině. Zde je však vůně nejvíce lihová a nejméně výrazná. V nose je pak celkem pichlavá a cítím v ní aroma citrusů a vanilky.

Chuť

Ani zde jsem nebyl příliš překvapen. Dopadlo to dle očekávání stejně, jako u barvy a vůně.

12 Y.O. za mě chuťově vyhrála. Mírně pichlavá, hřejivá. V základu jde cítit dřevo, karamel i med. Mimo vanilku se snaží do popředí protlačit i chuť citrusů a kakaa. Závěr je středně dlouhý, ostřejší, po karamelu. Obsahuje 43% alkoholu a není nijak doslazovaný.

Reserve Blend je na chuti maličko méně výrazný, méně jemný. Hlavní složkou dřevo a karamel, které v pozadí doplňuje koření, ořechy a jakoby až pepřová chuť. Závěr je středně dlouhý a ostrý. Zůstává na patře aroma vlašských ořechů a dřeva. Obsahuje 40% alkoholu a není nijak doslazovaný.

A nakonec Signature Blend, tedy nejmladší rum z této trojice. Trošku překvapivě je chuť více nasládlá a jemná, než u Reservy. V chuti se kombinuje složka karamelu, dřeva a medu. Jdou cítit i citrusy a vanilka. Závěr je spíše nasládlý, ne příliš dlouhý s dochutí karamelu, kakaa a vanilky. Obsahuje 40% alkoholu a není nijak doslazovaný.

Láhev

Všechny tři rumy mají stejný tvar láhve. Všechny mají také šroubovací uzávěr. U Appletonu číslovka značí vždy nejmladší rum v blendu, na rozdíl od většiny ostatních značek. U láhve 12 Y.O. je barva laděna do černé barvy se zlatým písmem. Reserve Blend zase do zlaté barvy s červeným písmem a u Signature Blend do červené barvy s bílým písmem. Pod uzávěrem nesmí chybět podpis Joy Spence, výčet medailí atd.

Cena rumů

12 Y.O. – cca 700,- Kč, Reserve Blend – do 600,- kč, Signature Blend – do 500,- Kč




Závěr

Poslední dobou jsem zahlédl několik názorů, že levnější rumy od Appletonu se nedají samotné pít. Ale já to tak rozhodně nevnímám. Za mě jsou všechny tři rumy povedené, zejména ve srovnání s nákupní cenou. Je spousta dražších rumů, které mi tolik nechutnají. Zkoušel jsem z nich samozřejmě i koktejly a jsou také výborné. Nejlépe za mě dopadl 12 Y.O. Výborný rum za skvělou cenu s poctivou tradiční výrobou. Zkrátka Jamajka a její funky Pot Still. Pak je za mě menší skok a následuje Reserve Blend. V těsném závěsu pak Signature Blend. Tam už tak velký rozdíl ve kvalitě nevnímám, ikdyž Signature Blend je jemnější a sladší. Za mě je to nejlepší vstup spolu s Doorly’s a Mount Gay mezi nedoslazované rumy. Jak to vidíte vy? Na pití? Nebo jen do koktejlů?

Info o rumu

Výrobce Appleton
Typ Britský typ
Typ výroby Pot still
Chutě Kořeněné, Silný, Sladké
Jedinečnost Blend
Lokalita
Publikováno: 12. ledna 2020 Aktualizováno: 16. ledna 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Hlasů: 23

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články